Sth 13 over Br N Fk Jump River
Good Condition8 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 8.1m N Jct Ush 8 |
| Carries | Sth 13 |
| Crosses | Br N Fk Jump River |
| Coordinates | 45.62893, -90.39264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 8.2 ft (2.5 m) |
| Deck Area | 123.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50008500000000 |