Sth 13 NB over Hay Creek
Good Condition23 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 3.9m N Jct Ush 8 |
| Carries | Sth 13 NB |
| Crosses | Hay Creek |
| Coordinates | 45.58592, -90.34172 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Area | 96.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50007500000000 |