Cth K over Wind Lake DR Canal
Poor Condition51 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.4m W Jct Cth S |
| Carries | Cth K |
| Crosses | Wind Lake DR Canal |
| Coordinates | 42.77114, -88.16044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.6 ft (20 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 282 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51004200000000 |