Lrd Three Mile RD over W Br Root River Canal
Fair Condition28 years old108 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.4m E Jct Cth U |
| Carries | Lrd Three Mile RD |
| Crosses | W Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.77170, -87.98842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 115.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51008900000000 |