Lrd 2 Mile RD over W Br Root River Canal
Good Condition2 years old100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.9m E Jct Cth U |
| Carries | Lrd 2 Mile RD |
| Crosses | W Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.75717, -87.99874 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 128.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51016300000000 |