Lrd Three Mile RD over E Br Root River Canal
Fair Condition76 years old94 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 2.5m E Jct Cth U |
| Carries | Lrd Three Mile RD |
| Crosses | E Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.77155, -87.96747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 94 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51004200000000 |