Sth 11 EB over Jw Peters Conveyor
Good Condition18 years old3,750 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.8 Mi W Jct Sth 83 |
| Carries | Sth 11 EB |
| Crosses | Jw Peters Conveyor |
| Coordinates | 42.65993, -88.29625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 113.5 ft (34.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 449.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,750 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51009000000000 |