Cth P NB over Sth 11/36
Good Condition17 years old5,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.2 Mi S Jct Milwaukee Av |
| Carries | Cth P NB |
| Crosses | Sth 11/36 |
| Coordinates | 42.65977, -88.28629 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.6 ft (70.9 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 737.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,900 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51011100000000 |