Sth 11 EB over Spring Brook
Good Condition18 years old4,750 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.5 Mi N Jct Sth 36 |
| Carries | Sth 11 EB |
| Crosses | Spring Brook |
| Coordinates | 42.65836, -88.27778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.6 ft (70.9 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 921.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,750 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51009900000000 |