Cth Bb over Mothers Run Creek
Good Condition27 years old470 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.01m N Jct Cth B |
| Carries | Cth Bb |
| Crosses | Mothers Run Creek |
| Coordinates | 43.28194, -90.29139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 82.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52023000000000 |