Idaho Street over Coyote Creek Channel
Good Condition63 years old20,600 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. S/o Lambert Road |
| Carries | Idaho Street |
| Crosses | Coyote Creek Channel |
| Coordinates | 33.92348, -117.95890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 107.3 ft (32.7 m) |
| Deck Area | 457.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,600 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0326 |