Monte Vista Avenue over Coyote Creek Channel
Good Condition48 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. N/o Lambert Road |
| Carries | Monte Vista Avenue |
| Crosses | Coyote Creek Channel |
| Coordinates | 33.92560, -117.95472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 241.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0328 |