Lambert Road over Coyote Creek Channel
Good Condition54 years old31,800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.2 Mi. E/o Idaho Street |
| Carries | Lambert Road |
| Crosses | Coyote Creek Channel |
| Coordinates | 33.92444, -117.95755 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Area | 747.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,800 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0327 |