Cth G over Br Camp Creek
Fair Condition64 years old239 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m S Jct Sth 56 |
| Carries | Cth G |
| Crosses | Br Camp Creek |
| Coordinates | 43.49722, -90.63400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 46.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 239 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52003400000000 |