Sth 56 over Kickapoo River
Fair Condition18 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.4m E Jct Sth 131 |
| Carries | Sth 56 |
| Crosses | Kickapoo River |
| Coordinates | 43.50244, -90.66092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 156.8 ft (47.8 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 559.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52025900000000 |