Lrd Gillingham DR over Br Fancy Creek
Good Condition39 years old47 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m N Jct Sth 56 |
| Carries | Lrd Gillingham DR |
| Crosses | Br Fancy Creek |
| Coordinates | 43.42861, -90.44500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52009200000000 |