Sth 56 over Br. Of Fancy Creek
Good Condition22 years old490 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.65m E Of Jct Cth Z |
| Carries | Sth 56 |
| Crosses | Br. Of Fancy Creek |
| Coordinates | 43.42710, -90.44623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 122.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 490 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52025000000000 |