Sth 80 over Pine River
Fair Condition50 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.8m N Jct Cth D To W |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.45567, -90.35785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 221.5 ft (67.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 857.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52005300000000 |