Sth 80 over Pine River
Good Condition8 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m N Jct Cth D To W |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.44534, -90.36211 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 311.0 ft (94.8 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 1128.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52026800000000 |