Lrd Dix Lane (dead over Westford Brook
Fair Condition36 years old30 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m S Jct Cth II |
| Carries | Lrd Dix Lane (dead |
| Crosses | Westford Brook |
| Coordinates | 43.51750, -90.23917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 71.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52013600000000 |