Sth 80 over Hanzel Creek
Fair Condition38 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.8m N Jct Cth C |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Hanzel Creek |
| Coordinates | 43.51090, -90.35490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 125.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52010300000000 |