Sth 80 over Melancthon Creek
Fair Condition50 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.8m N Jct Cth C |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Melancthon Creek |
| Coordinates | 43.49375, -90.35761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 154.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52004900000000 |