Lrd Pliner Lane (d over Melancthon Creek
Good Condition32 years old310 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m W Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Pliner Lane (d |
| Crosses | Melancthon Creek |
| Coordinates | 43.52111, -90.35972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 280.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52015200000000 |