Lrd Wolf LN over W Br Pine River
Good Condition39 years old45 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m W Jct Cth D |
| Carries | Lrd Wolf LN |
| Crosses | W Br Pine River |
| Coordinates | 43.47389, -90.42000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 113.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52010500000000 |