Cth C over Pine River
Fair Condition31 years old348 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.5m N Jct Sth 80 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.49944, -90.38889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 154.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 348 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52019400000000 |