Cth Dd over W Br Pine River
Good Condition28 years old75 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m W Jct Cth D |
| Carries | Cth Dd |
| Crosses | W Br Pine River |
| Coordinates | 43.46556, -90.40333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.7 ft (11.8 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 106.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52021600000000 |