Sth 80-wisconsin S over Wisconsin River 04
Fair Condition37 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.9m N Jct Sth 133 To S |
| Carries | Sth 80-wisconsin S |
| Crosses | Wisconsin River 04 |
| Coordinates | 43.19834, -90.44278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1101.7 ft (335.8 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 3996.0 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52011100000000 |