Sth 60 over Mill Creek
Good Condition39 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.6m E Jct Sth 193 |
| Carries | Sth 60 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.20376, -90.44569 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 147.3 ft (44.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 525.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52012300000000 |