Cth O over Br Mill Creek
Fair Condition68 years old446 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.6m N Jct Sth 80 |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Br Mill Creek |
| Coordinates | 43.23389, -90.43694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 51.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 446 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52091300000000 |