Lrd Green Acres La over W Br Pine River
Good Condition38 years old680 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.2m W Jct Cth D |
| Carries | Lrd Green Acres La |
| Crosses | W Br Pine River |
| Coordinates | 43.49722, -90.46861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 89.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52011700000000 |