Lrd Happy Valley D over Cherry Valley Creek
Poor Condition97 years old23 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.1m W Jct Cth D |
| Carries | Lrd Happy Valley D |
| Crosses | Cherry Valley Creek |
| Coordinates | 43.52139, -90.50056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 67.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P52012900000000 |