Cth D over W Br Pine River
Fair Condition75 years old196 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.9m E Jct Cth A |
| Carries | Cth D |
| Crosses | W Br Pine River |
| Coordinates | 43.52611, -90.48611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 48.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 196 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52000300000000 |