Lrd Beatty Drive over Pine River
Fair Condition36 years old45 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m S Jct Cth C |
| Carries | Lrd Beatty Drive |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.52028, -90.41028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 129.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52013500000000 |