Sth 80 over Melancthon Creek
Good Condition32 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 3.0m N Jct Cth Cc To E |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Melancthon Creek |
| Coordinates | 43.55317, -90.35476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 105.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52015800000000 |