State College BLVD over East Brea Channel
Good Condition59 years old23,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. S/o Imperial Hwy. |
| Carries | State College BLVD |
| Crosses | East Brea Channel |
| Coordinates | 33.90936, -117.88904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 97.8 ft (29.8 m) |
| Deck Area | 217.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0343 |