Associated RD over Fullerton Dam Div Chan
Poor Condition85 years old10,400 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.3 Mi N/o Bastanchury |
| Carries | Associated RD |
| Crosses | Fullerton Dam Div Chan |
| Coordinates | 33.89793, -117.88348 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 504.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,400 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0345 |