Lrd Muncie RD over Pine River
Good Condition31 years old22 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.3m W Jct Cth C |
| Carries | Lrd Muncie RD |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.55250, -90.46611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.6 ft (14.5 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 114.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52018500000000 |