Cth D over Basswood Creek
Fair Condition75 years old196 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.2m E Jct Cth A |
| Carries | Cth D |
| Crosses | Basswood Creek |
| Coordinates | 43.54111, -90.50833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 53.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 196 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52000400000000 |