Cth Tb over Ash Creek
Good Condition17 years old298 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.7m E Jct Cth O |
| Carries | Cth Tb |
| Crosses | Ash Creek |
| Coordinates | 43.28753, -90.33494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 128.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 298 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52026400000000 |