Cth O over Pine River
Fair Condition35 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m N Jct Cth Oo |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.30750, -90.35056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 409.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52013700000000 |