Ush 14 over Willow Creek
Good Condition50 years old6,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.9m E Jct Sth 58 |
| Carries | Ush 14 |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 43.28000, -90.30333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 160.4 ft (48.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 929.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,500 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52005500000000 |