Lrd Spring Valley over Louisburg Creek
Fair Condition53 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.0m E Jct Ush 61 |
| Carries | Lrd Spring Valley |
| Crosses | Louisburg Creek |
| Coordinates | 42.56611, -90.58086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 115.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22036700000000 |