Ush 61/151 Nb-sth over Cth Hhh
Good Condition33 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 4.6m N Jct Sth 11 To E |
| Carries | Ush 61/151 Nb-sth |
| Crosses | Cth Hhh |
| Coordinates | 42.57877, -90.60806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.9 ft (46.6 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 610.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22012200000000 |