Ush 61/151 Sb-sth over Cth H
Good Condition32 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.1m S Jct Cth Hh To E |
| Carries | Ush 61/151 Sb-sth |
| Crosses | Cth H |
| Coordinates | 42.58881, -90.60277 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 177.5 ft (54.1 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 708.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22012500000000 |