Lrd Shady Dell RD over Martin Branch
Fair Condition91 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.8m S Jct Ush 18 |
| Carries | Lrd Shady Dell RD |
| Crosses | Martin Branch |
| Coordinates | 42.95286, -90.79075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 81.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22091900000000 |