Lrd Shady Dell RD over Br Martin Branch
Good Condition49 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.5m S Jct Ush 18 |
| Carries | Lrd Shady Dell RD |
| Crosses | Br Martin Branch |
| Coordinates | 42.95325, -90.79064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22094900000000 |