Lrd Sleepy Hollow over Saunders Creek
Poor Condition106 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.6m E Jct Cth S |
| Carries | Lrd Sleepy Hollow |
| Crosses | Saunders Creek |
| Coordinates | 43.10511, -90.62911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 36.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22093800000000 |