Ush 61 over Crooked Creek
Fair Condition74 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.8m N Jct Cth T |
| Carries | Ush 61 |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 43.08768, -90.69066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 72.2 ft (22 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 308 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22003000000000 |