Ush 61 over Crooked Creek
Fair Condition74 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.4m N Jct Cth T |
| Carries | Ush 61 |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 43.08271, -90.68908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 111.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22002900000000 |