Cth B over Honey Creek
Poor Condition93 years old860 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 2.1m W Jct Sth 69 |
| Carries | Cth B |
| Crosses | Honey Creek |
| Coordinates | 42.54874, -89.70143 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 147.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 860 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23003300000000 |